Home > School Information > Staff > Teaching Staff

Teaching Staff

SDT YEAR HEAD (YH) ASSISTANT YEAR HEAD (AYH)  
SEC. 1 Daphne Teo (Miss) Wong Peidi (Mrs) (AYH)  
Class FORM TEACHER 1 FORM TEACHER 2 FORM TEACHER 3
1A Dewi Juriah Bte Sudirman (Mdm) Law Gin Leng (Mr)   
1B Charles Mary (Miss)
(Senior Teacher/Learning Needs)
Chan Chee Keong Mark (Mr)  
1C Nurul Adillah Aizet B.Mohd Ayub (Miss) Wong Peidi (Mrs)
(Assistant Year Head/ Sec 1)
 
1D Nur Izzati Bte Jasni (Miss) Clarissa Yeap (Miss)   
1E Chew Xue Er Hazel (Miss) Zhang Lijuan (Mdm)  
1F Wong Suet Kwan Serene (Miss) Raja Vijayamalini (Mrs)  
1G Ms Ho Yan Yi  Su Xue (Mdm) Mrs Gomathi Gunaseelan
1H Goh Boon Hong (Mrs) Goh Hui Ying Joanna (Mrs)  Kong Fook Syn Cecilia Mdm)
(Allied Educator)
   
SDT YEAR HEAD (YH) ASSISTANT YEAR HEAD (AYH)  
SEC. 2 Daphne Teo (Miss) Gracia Lee (Ms)  
Class FORM TEACHER 1 FORM TEACHER 2 FORM TEACHER 3
2A Nisha Ann Anthony (Miss)  Felicia Ho Pei Shan (Miss)  
2B Otto Tham (Mr)  Lim Siew Chun (Ms)   
2C Albaniah Zakaila (Ms)  Kelly Tan (Miss)    
2D Hafifah Bte Mohd Hafiz Tan (Ms) Chen Hui Hoong
Christopher Robert(Mr) 
 
2E Ho Sharon (Mrs)    
2F Tan Thuan Hock (Mr) Gracia Lee (Ms)
(Assistant Year Head)
 
2G Melissa Neo (Miss)  Teoh Su-Mei Jeanette  (Miss)  
2H Jeannette Ngoh (Ms)  Chew Hui Leng Faith (Ms)  
       
SDT YEAR HEAD (YH) ASSISTANT YEAR HEAD (AYH)  
SEC. 3 Margaret Ng (Mrs) Kam Li Ying Lynn (Mdm)   
Class FORM TEACHER 1 FORM TEACHER 2 FORM TEACHER 3
3A Phoon Lai Ling (Mdm) Joyce Lynn Hong (Mrs)
(SH NANT)
 
3B Ng Adeline (Miss) Chris Sim (Mr)   
3C Siti Nurizzati Binte Jamil (Miss) Kam Li Ying Lynn (Mdm)
(AYH)
 
3D Chua Jun Ru (Mrs) Soh Ming Kiat (Mrs)
( SH Maths) 
 
3E Mdm Yeo Siok Chin  Tan Teck Nam (Mr)  
3F Ong Suat King (Miss)
(ST/Maths) 
Tan Weiliang Jansen (Mr)  
3G Ng Peck Hoon (Mrs)  Lee Hui Elizabeth (Miss) 
SH EL
 
3H Lim Ke Xin (Miss)  Benedict Lee (Mr)   
       
SDT YEAR HEAD (YH) ASSISTANT YEAR HEAD (AYH)  
SEC. 4 Margaret Ng (Mrs) Tay Yea Bih (Miss)   
Class FORM TEACHER 1 FORM TEACHER 2 FORM TEACHER 3
4A Nurwidayu Bte Mohammed Zulkepli (Miss)  Tay Yea Bih (Miss)
(AYH)
 
4B Susie Lee (Mrs) 
(SH/History)
Chang Chee Kuen Chris (Mr)  
4C Wong Yu Qing (Mrs)  Vera Yuen (Ms)   
4D Tan Gim Chuan (Mr) Singarajan Geetha (Mrs)  
4E Lee-Tan Yu Jun (Mrs) Leow Xiang Poo (Mr) 
(SH/CL)
 
4F Ang Su-En Kathleen (Miss) Teo Say Chong Andrew (Mr)
(SH Lit & AE)
 
4G Koh Peony (Ms) Syazana (Ms)   
4H Tan Keng Chiaw (Mr)  Sarah Sharmini d/o Rajam (Ms)  
5A Soon Cindy (Mrs)  (ST/Geog)    
5B Cheng Chang Hup Andrew (Mr)    
       
OTHER TEACHING STAFF

Cherry Lim (Mrs)
Senior Teacher/ Biology
Tan Eng Lian
Senior Teacher/ Learning Needs (Special Education)
Molly Liau (Mrs)
 Lau Hay Pin (Mrs) Teh Yean Yean Iris (Miss) Chen Hui Fen (Miss)
 Foo Hui Shan Sherlyn (Mrs)
Allied Educator - Special Needs
See Hui Hoon Sharon (Mdm)
Allied Educator
Shazwani Bte Awi
Allied Educator
Tan En-Hui Angela (Miss)
Allied Educator  Counselling 
 

*Updated on 3 January 2019