Home > About Us > Accolades > Alumni Achievements

Alumni Achievements

Our ex-SJCians who have done well in their various institutions.

No
Name of Student
Award/ Year
Tertiary Institution
1
Looi Jiexin Cheryl
(Class of 2011)
2013 GCE A-Level Examination
Result: 4 Distinctions
Catholic Junior College
2
Neo Zhi Ling Melissa
(Class of 2011)
2014 GCE A-Level Examination
Result: 4 Distinctions
Catholic Junior College
3
Heather Elizabeth Humphries
(Class of 2012)
2014 GCE A-Level Examination
Result: 4 Distinctions
Anderson Junior College
4
Shermin Tan Ying Ling
(Class of 2009)
Diploma in Business Management 
Director's List
Year 3 (2013)
Nanyang Polytechnic
5
Chng Hui Min Clarice
(Class of 2009)
Diploma in Sport & Wellness Management
Director's List
Year 2 (2013)
Nanyang Polytechnic
6
Chng Hui Ting Janice
(Class of 2011)
Diploma in Hospitality & Tourism Management
Director's List
Year 1 (2013)
Nanyang Polytechnic
7
Tan Zhi Min
(Class of 2011)
Diploma in Business Studies 
Diploma with Merit 
Year of Award: 2015
Ngee Ann Polytechnic
8
Cheung Hiu Tung Cally
(Class of 2011)
Diploma in Mass Communication 
Award: Singapore Press Holdings Prize
Diploma Plus Certificate in Business
Year of Award: 2015
Ngee Ann Polytechnic
9
Monisha Joy Gomez
Class of 2011)
Diploma in Biomedical Science 
Award: Carl Zeiss Prize
2015
Ngee Ann Polytechnic
10
Amirah Bte Osman
(Class of 2013)
People's Choice Award /  Final Award - Name & Logo Design Contest (Animal Wellness Facility) Year of Award: 2015
Temasek Polytechnic
11
Clarine Teo Jun Feng
(Class of 2014)
Diploma in Outdoor and Adventure Learning with Merit
Republic Polytechnic
12
Lek Jia Xin
(Class of 2014)
NITEC in Medical Manufacturing Technology
Outstanding Course Graduate Award 2017
ITE College Central
13
Choo Zhi En
(Class of 2015)
GCE A-Level Examination 2017 - 5 distinctions
Anderson Junior College
14
Mardiana Bte Azmi
(Class of 2014)
Temasek Polytechnic Scholarship
Temasek Polytechnic
15
Jolene Tan Shimin
(Class of 2015)
Top Student
2017 GCE A-Level Examination
Result: 85 'A' Level points and above
Yishun Junior College
16
Wendy Ang Wan Teng
(Class of 2014)
Diploma in Medicinal Chemistry
School of Chemical & Life Sciences
Recipient of the Singapore National Institute of Chemistry Gold Medal
Nanayang Polytechnic
17
Tan Li Ling
(Class of 2014)
Diploma in Chemical & Green Technology
School of Chemical & Life Sciences
Recipient of the Huntsman Singapore Award for Outstanding Project Work
Nanayang Polytechnic
18
Kyna Khoo Ru Bin
(Class of 2016)
2018 GCE A-Level Examinaton
Result: 4 Distinctions
Anderson Serangoon Junior College
19
Quek Swee Kynn, Samantha
(Class of 2016)
2018 GCE A-Level Examinaton
Result: 6 Distinctions
Anderson Serangoon Junior College
20
Ashleigh Kavitha Das
(Class of 2013)
Diploma in Biomedical Sciences with Merit
Republic Polytechnic
21
Kasthuri D/O Thirunavukarasu
(Class of 2014)
Diploma in Human Resource Management with Psychology 
Module Prize
Republic Polytechnic
22
Tay Genevieve
(Class of 2015)
Diploma in Mass Communication with Merit 
Diploma Plus Certificate in Business Innovation and Entrepreneurship
 
23
Michelle Lee Mei Ling
(Class of 2016)
Jacob Ballas Awards - Scholars' Award
2018 GCE A-Level Examinaton
Result: 4 Distinctions
St. Anderew's Junior College
24
Chang Hui Wen, Joelle
(Class of 2013)
Diploma in Visual Communication (School of Design)
Recipient of Robinsons Gold Medal
Nanyang Polytechnic
25
Lydia Siow Yi Xuan
(Class of 2015)
Diploma in Visual Communication (School of Design)
Recipient of Robinsons Silver Medal
Nanyang Polytechnic
26
Clarisa Debbie D/O Surederam
(Class of 2014)
Diploma in Digital Visual Effects (School of Interactive & Digital Media)
Recipient of Infinite Frameworks Gold Medal
Nanyang Polytechnic
27
Lim Ziyi Jean
(Class of 2015)
Diploma in Game Development & Technology (School of Interactive & Digital Media)
Recipient of Ubisoft Gold Medal
Nanyang Polytechnic
28
Yap Li Hui Rennie
(Class of 2014)
Diploma in Spatial Design (School of Design)
Recipient of Hassell Gold Medal
Nanyang Polytechnic
29
Vanessa Thio Kun Qin
(Class of 2008)
Diploma in Business & Innovation 
Tantex Gold Medal 
Diploma with Merit
Singapore Polytechnic
30
Zhang Qianxue
(Class of 2015)
Scholarship (Arts and Social Sciences, NUS)
Year: 2018
SPH Journalism Graduated from Victoria Junior College
31
Emma Lee Jia Qi
(Class of 2017)
Scored UAS score of 88.8 out of 90 with 5 distinctions (Biology, Chemistry, Economics, Maths at H2 and Project Work.
Year of Award: 2019
Raffles Institution (2019).
32
Neeshaa Cheong Wen Jie
(Class of 2017)
Conferred Temasek Academic Excellence Scholarship (JC1) based on her outstanding 2017 GCE O level results)
2019 GCE A-Level Examination
Result: 4 Distinctions
Temasek Junior College
33
Chan Jiamin, Judith
(Class of 2016)
Excellence Award
Year: 2020
Singapore Polytechnic